LAJKONIK KRAKOWSKI

  • Code: 1859
  • Availability: None  (0szt.)

RZEŹBA  WYKONANA Z SZAMOTU.    

SZKLIWIONA.
ELEMENTY SZATY SZKLIWIONE ZŁOTEM.
GŁOWA KONIA WYKOŃCZONA PIÓRAMI.
WYKORZYSTANO ELEMENTY SZKLANE.
LEJCE WYKONANE Z DRUTU.
RZEŻBA SYGNOWANA NAZWISKIEM AUTORA.
 
 
RZEŻBA UNIKATOWA
 
 
Wysokość - 31,5 cm
Szerokość - 9,0 cm
Głębokość - 22,0 cm
 
 

Raz do roku na ulicach Krakowa pojawia się tatarski najeźdźca. Jego barwny przemarsz ściąga tłumy widzów, którzy nie tylko nie próbują z nim walczyć, ale wręcz nie uchylają się przed razami jego buławy!

Lajkonik – zwany także Tatarzynem lub konikiem zwierzynieckim – jest jednym z głównych symboli Krakowa. Przemarsz Lajkonika ulicami miasta to zwyczaj kultywowany od wieków w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała.

Legenda z nim związana sięga historycznych wydarzeń z 1287 roku. Pod miasto niepostrzeżenie zakradły się wówczas tatarskie wojska – Tatarzy postanowili przenocować nad Wisłą, w pobliżu wsi Zwierzyniec, aby z samego rana przystąpić do ataku na miasto. Tam też spostrzegli ich flisacy (zwani także włóczkami). Napadli na śpiących Tatarów, ratując w ten sposób miasto przed grabieżą. Następnie przebrali się w azjatyckie stroje i wjechali na zdobycznych koniach do miasta, budząc początkowo przerażenie, później zaś radość mieszkańców. Burmistrz Krakowa ogłosił wówczas, że na pamiątkę tego wydarzenia raz do roku do miasta wjeżdżał będzie flisak przebrany za chana tatarskiego na czele orszaku krakowskich włóczków. Współcześnie podczas tradycyjnego pochodu ze Zwierzyńca na Rynek Główny Lajkonik rozdaje buławą razy – na szczęście!